Home

Ce inseamna leucocite frecvente in secretie

Mesaje: 67. Re: leucocite foarte frecvente. da, aveam o senzatie de usturime la urinat si mi-am facut un sumar de urina si lama. apoi am urinat cu sange si am crezut ca este infectie urinara. rezultatul sumarului:rare celule epiteliate plate izolate, foarte frecvente leucocite izolate si grupate, frecventa flora microbiana, absente hematii. Leucocite relativ frecvente » Secțiunea: Forum medical...in urma carora am primit urmatoarele rezultate. La urina Leucocite relativ frecvente Celule epiteliale rare Flora microbiana relativ frecventa Leucocitele 75 in condotia in care val.normala ar trebui sa fie negativa Ac.ascorbic 20mg Uric 2.29 La hematologie Mo - 2.8 Pdws 21.5 Rdws 31.6 Astept un raspuns Multumesc anticipa Frecvente leucocite.in urma carora am primit urmatoarele rezultate. La urina Leucocite relativ frecvente Celule epiteliale rare Flora microbiana relativ frecventa Leucocitele 75 in condotia in care val.normala ar trebui sa fie negativa Ac.ascorbic 20mg Uric 2.29 La hematologie Mo - 2.8 Pdws 21.5 Rdws 31.6 Astept un raspuns Multumesc anticipat

Leucocite in secretia vaginala - sfatul mediculu

Analizele ginecologice de baza si interpretarea lor. 04 Mai 2015. Deschide videoclipul. Sunt doua reguli de baza atunci cand vine vorba de sanatatea noastra: este mai bine sa previi decat sa tratezi si e mai usor sa tratezi o afectiune in stare incipienta. Tocmai de aceea, analizele anuale sunt o datorie pe care fiecare om o are fata de el insusi Examen secretie vaginala. Buna ziua, Ma puteti ajuta cu interpretarea unor analize? Multumesc anticipat! PACHET Cultura secretie vaginala/col uterin cu determinare grup streptococ - Cultura SECRETIE COL UTERIN Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat flora patogena in conditii aerobe Eşti pe cale să postezi un mesaj care poate încuraja pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe internet. Legea nr. 8 din 1996, privind dreptul de autor şi drepturile conexe, a fost modificată semnificativ prin Legea nr. 285 din 2004, prin OUG nr. 123 din 2005, precum şi prin Legea nr. 329 din 2006, iar tu ai putea să te afli în situaţia de a le încălca acum. În ipoteza.

Interpretare rezultate secretie vaginala. Imi puteti interpreta, va rog, urmatoarele rezultate? Celule epiteliale poligonale frecvente Celule epiteliale rotunde rare Celule de tip clue cells absente Leucocite (PMN) frecvente Eritrocite absente Flora microbiana relativ frecventi lactobacili Levuri relativ frecvente Trichomonas vaginalis nu. 08-08-2011, ora 13:04. camitza85. Nu este medic/terapeut. Buna ziua, Va rog interpretare analiza : secretie vaginala. Rezultat: - celule epiteliale moderat frecvente polimorfonucleare. - relativ frecventa flora microbiana:- bacili gram pozitivi; - bacili gram negativi. Trichomonas vaginalis, candida - absente Examen citobacteriologic secretie vaginala (ex. Microscopic) Flora tractului genital feminin variaza in functie de pH-ul si concentratia de estrogeni a mucoasei, aflate in corelatie cu varsta: -prepubertar si in postmenopauza flora este alcatuita din stafilococi si corinebacterii. -la femeile active sexual flora este alcatuita din. - Eozinofile 0- 700/ milimetru cub sau 0-7% din leucocite - Bazofile 0- 200/ milimetru cub sau 0- 2% din leucocite - Limfocite 1.000- 4.000/ milimetru cub sau 20 -55% din leucocite - Monocite 0- 1.000/ milimetru cub sau 0-15% din leucocite Numărul polimorfonuclearelor din sânge este un indicator al stării de apărare a organismului Leucocitoza (leucocite mărite) - posibile cauze: Creşterea exagerată a numărului de leucocite poartă numele de leucocitoză şi poate fi un răspuns la numeroase probleme de sănătate: Infecţie în corp sau pe suprafața pielii; Imunosupresie sau imunostimulare; Administrare de cortocosteroizi (care dealtfel și fac punctul precedent

leucocite foarte frecvente - Anticonceptional

Ce sunt celule epiteliale în urină? Celulele epiteliale din urina pot avea originea in orice portiune a tractului urogenital, incepand cu tubii contorti proximali pana la uretra sau vagin. In mod normal se intalnesc in urina ca urmare a descuamarii fiziologice a celulelor senescente. O crestere semnificativa indica inflamatii in zona. Nu stiu ce inseamna asta, iar medicul nu a avut timp de explicatii. Eu ma dusesem la control pen' ca ma durea ovarul drept (o vreme am crezut ca am apendicita ) si pen' ca aveam o secretie vascoasa albicioasa si cam neplacut mirositoare. Asa ca, petru ca incercam de vreo 3 luni sa concepem un bebe, m-am gandit ca trebuie sa vad ce inseamna.

Inregistrat: 2010-09-24. Mesaje: 1660. Re: Interpretare rezultat secretie vaginala. 1 prezenta levurilor frecvente indica o candida , trebuia sa ti se faca o fungigrama. 2 acei rari coci gram pozitivi sunt tot o infectie , trebuia sa ti se faca o cultura sa vezi ce sunt cu ei am 49 de ani si mi-au iesit urmatoarele rezultate:in urina leucocite 500WBC/ul,celul e epiteliale frecvente ,leucocite numeroase ,la sange : NE%45,3,coleste rol total 192, nu consum alcol ,nu fumez , nu grasim Cumva cineva are idee ce inseamna aceste rezultate? Cultura microbiana secretie col uterin . Microscopie+cultura Frotiu Gram: frecvente celule epiteliale, rare leucocite, frecventi bacili Gram -pozitivi polimorfi, relativ frecvente detritusuri celulare. Culturi: absente specii patogene de bacterii

Am facut un examen microbiologic de secretie vaginala si rezultatul a fost urmatorul: Celule epiteliale poligonale relativ frecvente Celule epiteliale rotunde rare Celule cu aspect de clue cell absente Leucocite relativ frecvente Hematii absente Trichomonas vaginalis absent Levuri absente Flora bacteriana Frecventa flora lactobacilara Acestea sunt datele de laborator cu valori normale si interpretare, examen urina, sumar urina: Densitate: 1015-1022. Densitatea urinara depinde de aportul de fluide si diureza. Ph urinar: 5,7-7,4. La valori mai mici ph-ul este acid si poate sa apara in regimul carnat, efortul fizic, diabetul zaharat, TBC, IRC cand favorizeaza precipitarea cristalelor de urati Examenul de urina este un test de diagnostic si ajuta la identificarea substantelor si a materialului celular din urina, asociate cu diferite tulburari metabolice si renale. Analiza da indicii despre prezenta infectiilor urinare, sangerarilor la nivelul sistemului urinar, a calculilor urinari sau a anumitor boli ale sangelui, cum ar fi diabetul sau hepatita

Cele mai frecvente cauze sunt: afte - o infectie fungica ce afecteaza in mod obisnuit vaginul; Astfel poate aparea o secretie maronie. Deseori exista si alte simptome cum ar fi durerea in timpul ovulatiei, durerea in timpul sau dupa actul sexual, sangerarea vaginala in afara menstruatiei, cresterea in greutate si dificultatea de a ramane. pH e la limita superioara, probabil e dereglat de leucocite si se va regla cand scapi de infectie. in rest pare destul de ok. cand scapi de infectie va fi si mai buna. inainte de a concepe un bebe e bine de vazut ce provoaca leucocitele frecvente si facut tratament conform antifungigramei sau antibiogramei. eventual ar putea face si partenera o. Infectia cu streptococ este o infectie bacteriana care necesita obligatoriu tratament antibiotic, de electie fiind penicilina; eradicarea streptococului este foarte importanta prezenta sa in organism putand afecta articulatiile, inima si rinichii astfel incat detectarea sa impune obligatoriu tratament curativ ( antibiotic) si profilactic ( penicilina retard, clasicul moldamin)

Leucocite frecvente - ROmedi

Frecvente leucocite - ROmedi

Interpretare rezultate secretie vaginala - ContraBoli

1. Analize medicale Din Comunitate. am primit rezultatul analizelor-secretie vaginala,si cineva m-a speriat enorm in urma citirii reultatelor! 1.leucocite-relativ frecvente;cineva mi-a spus ca am gonoree 2.bacili gram pozitiv,polimorfi-prezenti 3.coci gram pozitiv,asezati unghiular si in polidsade-frecvente 4.bacili gram negativ-rari Va rog ajutati-ma cu un rasouns pt ca ma ingrijoreaza mult.Pana.
  2. Arsura cap Din Comunitate. buna! daca ma poate ajuta cineva am niste arsuri la cap, cateodata am senzatia unui lichid rece ce imi explodeaza in cap si imi circula. ma supara de 2 luni aceste lucruri si mi-am facut analize , rmn, ct si nimik decat nr de leucocite marit dar cred ca asta datorita unei pneumonii care am tratat-o. niciun doctor nu stie ce am. poate ma poate ajuta cineva. multumesc
  3. Scribd este cel mai mare site din lume de citit social și publicar

Buna ziua, De curand mi-am facut analizele de sange si va rog sa-mi spuneti daca aceste rezultate reprezinta motiv de ingrijoare si ce ar trebui sa fac: leucocite - 75, eritrocite 50, frecvente celule epiteliale scuamoase, 4-5 leucocite/camp, 3-4 hematii eumorfe/camp,frecventa flora microbiana. Astept raspunsul dvs. multumesc mul Ce inseamna rezultatul analizelor la ficat? Din Comunitate. Buna ziua,sunt insarcinata in 34 de saptamani si azi am luat rezultatul analizelor dar am uitat sa intreb medicul ce inseamna AST 94.00, 1ALTI 164.00 , Leucocite 13.90??analizele astea mia spus medicul ginecolog ca sunt crescute si mia dat 2 pastile pe zi de silimarina si 2de Liv 52 pe zi cit de grav este??

interpretare examen microscopic secretie vaginala

Poliartrita reumatoida este cea mai frecventa boala inflamatorie articulara si afecteaza aproximativ 1% din populatia generala, ceea ce inseamna cel putin 200.000 de pacienti in tara noastra. Poliartrita reumatoida este o boala sistemica cronica, progresiva, ce se caracterizeaza prin inflamatia mai multor articulatii si care se asociaza cu. Hiperplazia endometriala Pagina 20 - ce inseamna endometru in faza proliferativa. stroma edematoasa cu bogat inflamator limfoplasmocitar marcat revasrsat hematic, scuame epiteliale de la nivelul exocolului ce inseamna acest diagnostic Pagina 2 Analize chlamydia Pagina 16 - Buna seara, v-as ruga sa ma indrumati ce analize se fac inainte de conceperea a unui copil pentru un barbat, legat de sperma, virusi, tot ce tine de prevenirea bolilor sexuale;dar in cazul sexului ora Pagina 1

Interpretare analiza secretie - Club - Eva

1. Analizele ginecologice de baza si interpretarea lor
  2. Examen secretie vaginala - CSID: Ce se întâmplă Doctore
  3. Ce înseamnă : Sediment urinar:Epitelii plate: Foarte frecvent
  4. Interpretare rezultate secretie vaginala - CSID: Ce se

Analiza secretie vaginala si secretie col Forumul

• Piranha 5 Romania 2021.
  • Yny sebi versuri.
  • Jocuri cu litere in romana.
  • Salarii jandarmi 2021 forum.
  • Femeia balanta indragostita.
  • Sampon impotriva caderii parului si matretii.
  • Osteocondensarea sprancenelor acetabulare.
  • Vizuina iepurelui.
  • Cand se mananca merele inainte sau dupa masa.
  • Fisa examen auto traseu 2021.
  • MTHFR A1298C.
  • Range rover vogue 2006 pareri.
  • Garda nationala de mediu contact.
  • Fisa examen auto traseu 2021.
  • Ceaiuri pentru pori dilatati.
  • Statusuri pierderea unei persoane dragi.
  • Ratchet clank games.
  • Balansoar interior suspendat.
  • God of war for ps4.
  • Papuci medicinali farmacia tei.
  • Rase de caini de intors oile.
  • Prezbitism dex.
  • Adaptor wireless imprimanta.
  • Speranta de viata cu bpoc.
  • Apia constanta angajari.
  • Muzeul brukenthal.
  • Obtinere plan de situatie.
  • Asamblarea este operatia de reunire intr o.
  • Piscina dreptunghiulara cu cadru metalic bestway 404x201x100 cm.
  • Plaje costinesti.
  • Cerere ordin de protectie.
  • First minecraft trailer.
  • Foliceutic active Serum.
  • Pr cultural.
  • Panou despartitor.
  • Ridicare topo stereo 70.
  • Pensiunea casa bucovineana.
  • Candidati primaria cristian.
  • Margherita de la clejani Instagram.
  • Detergent universal.
  • Comedy movie 2018.